Tanácsok a téli autózáshoz, melyeket érdemes megfogadni
Hamarosan beköszönt a tél, ez pedig fokozott odafigyelést kíván az autósoktól. Hamarabb sötétedig, a látási viszonyok korlátozottabbak, és már reggelente fagy is, tehát az elindulás is komoly fejtörést okozhat. A következőkben adunk pár hasznos tanácsot a téli közlekedéssel kapcsolatban. A télhez közeledve a fékek ellenőrzése kiemelt jelentőséggel bír.
A téli körülmények gyakran még a tapasztat autósoknak is gondot okoznak. A hideg már önmagában is gondot okozhat a reggeli indulásnál, de az sem könnyíti meg a dolgunkat, hogy a szélvédő gyakran párásodik belülről, és hamarabb is sötétedik. A látás és a láthatóság rendkívül fontos ilyenkor. A téli körülmények fokozott odafigyelést követelnek az autósoktól, de igazából mindenkitől, aki az úton közlekedik. Ebben az időszakban gyakoribbak a koccanások, a balesetek, hiszen az utak is csúszószabbak.
Ha autóval közlekedünk télen, akkor alapvető elváltás, hogy a KRESZ előírásait betartsuk, de ezen kívül is van pár olyan tanács, melyet mindenképp érdemes megfogadni a biztonságos közlekedés érdekében.
Amire a téli vezetésnél célszerű odafigyelni
Amennyiben nincs semmilyen tapasztalatunk a téli körülmények között történő autózásban, érdemes lehet pár autózástechnikai leckét venni, mert erre már hazánkban is van lehetőség. Sokszor még a rutinos autósoknak is gondot okoz a téli vezetés, mert ritkán van szükség arra, hogy havas-jeges körülmények között vezessenek. Ha tehetjük, kérjünk segítséget szakembertől.
A téli körülmények fokozott óvatosságot igényeknek tőlünk, és persze a KRESZ előírásainak betartását. Télen érdemes kikapcsolni a tempomatot, az EPS-et, és a sávtartó automatát is, mert ezek bár hasznosak, nem havas körülmények közé tervezték őket. Amennyiben automata váltós autónk van, és van benne Snow Mode funkció, célszerű ilyenkor bekapcsolni, mert nagy segítség lesz.
Amire még szintén érdemes figyelni, hogy a szokott nagyobb követési távolságot tartsunk. A baj bármikor megtörténhet, és jó, ha van tere az autónak megállni egy hirtelen fékezés esetén is.
A látás és láthatóság kérdése is fontos ilyenkor. A világítás bekapcsolása nem maradhat el ilyenkor, hiszen sokszor nagy a köd, szürkület van, kevés a napfény, ezért a látási viszonyok is korlátozottabbak. Arra is nagyon figyeljünk, hogy csak úgy induljunk útnak, hogy teljesen kilátunk az autóból.
Az autó téli felkészítéséről sem szabad megfeledkezni
Ami szintén lényeges, hogy az autó téli félkészítéséről se feledkezzünk meg. Most már időszerű a téli gumik használata, tehát kérjünk időpontot a gumiszervizbe, és cseréltessük le a nyári gumikat télire. A téli gumi megléte ilyenkor rendkívül fontos, ugyanis a nyári abroncsok sem a havast, sem a jegest, sem pedig a hideg aszfaltot nem viselik jól.
Ha pedig megvan a gumicsere, akkor kanyarodjunk el az autószerelőhöz is, és kérjünk egy általános ellenőrzést. Nagyon kellemetlen lesz, ha egyik reggel indulnánk munkába, de a motor nem indul el. Célszerű még a hideg időszak kezdetén megnézetni a motort, a fékeket, illetve a váltót, de a folyadékszinteket sem árt ellenőriztetni.